MHD, električenka, cestovné lístky, lístok cez SMS

Bratislavská mestská hromadná doprava premáva na území mesta a v jeho okolí. Vozový park MHD tvoria autobusy, trolejbusy a električky, ktoré premávajú počas dňa a s určitými obmedzeniami aj v noci. Cez víkend a počas školských prázdnin je dispozícii menší počet spojov.

Cestovné lístky je možné si zakúpiť v predajných automatoch, novinových stánkoch, predajniach dopravného podniku alebo prostredníctvom mobilného telefónu cez SMS. Automaty na cestovné lístky sú umiestnené na frekventovanejších zastávakach a umožňujú zakúpenie viacerých druhov lístkov za hotovosť. Niektoré automaty poskytujú aj možnosť zaplatiť za lístky platobnou kartou.

V prípade SMS lístkov je potrebné odoslať prázdnu krátku textovú správu na telefónne číslo 1140 pre kúpu 40 minútového lístka alebo 1100 pre 70 minútový lístok. Cestujúci by mal nastúpiť do vozidla už s prijatou potvrdzujúcou správou o kúpe SMS lístka.

Z dlhodobého hľadiska je ekonomicky výhodné využívanie predplateného cestovného lístka v podobe čipovej karty, ktorý je známy ako tzv. električenka. Platnosť električenky je možné si predplatiť na zvolenú dobu pre konkrétnu zónu. Novšie električenky možu byť používané aj ako elektronická peňaženka, ktorá cestujúcim umožňuje si priamo vo vozidle zakúpiť elektronický cestovný lístok, ktorý je cenovo výhodnejší oproti papierovému lístku. Električenku je možné získať alebo si predplatiť na predajných miestach dopravného podniku, príp. cez internet. Funkciu električenky plnia za určitých okolností aj čipové karty ako napr. Bratislavská mestská karta, ISIC karta a pod.

Cestovný poriadok a vyhľadávač spojení MHD je k dispozícii na web stránke Imhd.sk

Cestovanie medzi Hlavnou železničnou stanicou a Letiskom »

Cestovanie medzi Hlavnou autobusovou stanicou a Letiskom »

Cestovanie medzi Hlavnou železničnou stanicou a Hlavou autobusovou stanicou »

Cestovanie medzi Hlavnou železničnou stanicou a ŽST Petržalka »